Linearna optimizacija

M128 (3+2+1) - 8 ECTS bodova

Linearna optimizacija izvodi se u zimskom semestru kao obavezan predmet na drugoj godini sveučilišnog diplomskog studija matematike, smjer matematika i računarstvo te kao izborni predmet na smjeru financijska matematika i statistika.

Cilj kolegija je upoznati studente s modeliranjem, rješavanjem i interpretiranjem realnih problema koji se mogu svesti na problem linearne optimizacije. Tijekom kolegija će se obraditi i analizirati poznate numeričke metode za rješavanje problema linearne optimizacije kao i prezentirati odgovarajuće geometrijske interpretacije.

Sadržaj kolegija možete dohvatiti na sljedećem linku: PDF

Osnovna literatura

1. D. Bertsimas, J. N. Tsitsiklis, Introduction to Linear Optimization, Athena Scientific, 1997.
  2.  I. Kuzmanović, K. Sabo, Linearno programiranje, Sveučilište J.J.Strossmayera u Osijeku-Odjel za matematiku, 2016.

Dopunska literatura

Materijali

Materijali su dostupni na internom Teams kanalu kolegija pomoću kojeg se odvija i sva interna komunikacija. Studenti su obvezni registrirati se na Teams kanal kolegija. Šifra kanala kolegija pomoću kojeg se možete pridružiti kolegiju nalazi se u rasporedu.