Dr. sc. Petar Taler – novi doktor znanosti na Odjelu za matematiku

Dana 20. svibnja 2019. Petar Taler obranio je doktorsku disertaciju pod nazivom

Statistička procjena površine objekta iz snimke s aditivnom greškom

na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija, Sveučilište J.J. Strossmayera u Osijeku.

Obrana je provedena pred povjerenstvom u sastavu:

1. izv.prof.dr.sc. Irena Galić, predsjednica
  2. doc.dr.sc. Emmanuel Karlo Nyarko, mentor
  3. prof.dr.sc. Mirta Benšić, sumentorica
  4. prof.dr.sc. Mario Essert
  5. izv.prof.dr.sc. Krešimir Nenadić

Dana 20. svibnja 2019. Petar Taler obranio je doktorsku disertaciju pod nazivom

Statistička procjena površine objekta iz snimke s aditivnom greškom

Obrana je provedena pred povjerenstvom u sastavu:

1. izv.prof.dr.sc. Irena Galić, predsjednica
  2. doc.dr.sc. Emmanuel Karlo Nyarko, mentor
  3. prof.dr.sc. Mirta Benšić, sumentorica
  4. prof.dr.sc. Mario Essert
  5. izv.prof.dr.sc. Krešimir Nenadić

Petar Taler rođen je 30. travnja 1978. u Osijeku. Nakon završene osnovne škole u Belišću i prirodoslovno-matematičke gimnazije u Valpovu, upisao je Elektrotehnički fakultet u Osijeku gdje je diplomirao 2002. godine pod mentorstvom doc. dr. sc. Darka Fischera s temom „Huffmanovo stablo“. Magistrirao je 2010. godine pod mentorstvom prof. dr. sc. Gorana Martinovića s temom „Izgradnja raspodijeljenog računalnog sustava za učinkovito izvođenje paralelnih programa“. Od 2002. godine zaposlen je na Odjelu za matematiku Sveučilišta u Osijeku, prvo kao sistem-inženjer (2002.-2008.), a potom kao voditelj odjeljka za informatiku i računalnu mrežu (2008.- ), gdje je također izabran za asistenta u naslovnom zvanju (2008.-2016.) te predavača u naslovnom zvanju (2016.- ).

Tijekom poslijediplomskog studija objavio je pet radova u znanstvenim časopisima i dva rada u zbornicima skupova s međunarodnih konferencija. Njegovo područje istraživanja obuhvaća primijenjenu statistiku, segmentiranje velikih skupova podataka i distribuirano računalstvo. U doktorskoj disertaciji bavio se problemom statističke procjena površine objekta iz snimke s aditivnom greškom. Detekcija kružnog ili elipsoidnog objekta snimljenog na slici aktualan je problem u segmentu računalnog vida. U literaturi je predstavljeno nekoliko metoda koje se bave tim problemom, no pokazalo se da one ne daju zadovoljavajuće rezultate kod slika na kojima je prisutan šum. U sklopu istraživanja predstavljenog u disertaciji Petra Talera primijenjen je statistički model za procjenu širine uniformne distribucije za podatke zagađene aditivnom greškom kako bi se spomenutom problemu pristupilo na inovativan način. Analiza rezultata testiranja i usporedba s rezultatima dobivenim primjenom ranije poznatih metoda pokazala je da metoda predstavljena u disertaciji Petra Talera daje kvalitativno najbolje rezultate procjene površine objekata snimljenih na slikama sa šumom.